Яка відповідальність за підроблення результату тесту на Covid 19

Поки Covid 19 ще в розпалі, для перетину кордону багатьох країн необхідно пред’явити тест на Covid 19 з «негативним» результатом.

На жаль, на сьогодні є поширеною практика отримання таких результатів тесту без реального його проходження за «певну винагороду». Мотиви, з яких люди користуються такою послугою є різноманітними. Підроблюють навіть позитивні тести, напевно для того,  щоб мати право піти налікарняний.

Але все ж, як правило, це не бажання здавати реальний тест, щоб не ризикувати подорожжю закородон та мати 100% гарантію, що поїздка не буде скасована через виявлений Covid 19. До того ж, це ще й зручно, багато туристичних фірм відразу на місці продажу путівки сприяють отриманню «потрібних» результатів тесту.

Звичайно, що таке відношення до вимог законодавства є, м’яко кажучи, легковажним та ставить під загрозу здоров’я та життя оточуючих людей наражаючи їх на небезпеку заразитися Covid 19. Це ж саме стосується і лікарів, які готові цьому сприяти за «винагороду».

Яка відповідальність за підроблення результату тесту на Covid 19 | AstilexAstilex

Яка ж відповідальність передбачена українським законодавством за підробку результатів тесту Covid 19?

Важливе значення має хто саме надає такі послуги.

Якщо підроблені довідки видають працівники туристичних фірм щодо них порушуються кримінальні справи за фактом шахрайства (ст.190 Кримінального кодексу України, далі КК України) та підроблення документів (ст. 358 КК України).

* за шахрайство загрожує штраф від 34 000 грн або громадські роботи на строк від 200 до 240 годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років

* за підробку документів загрожує штраф від 850 грн або арешт на строк до 6 місяців або обмеження волі на строк до 2-х років.

Якщо такі діяння вчиняють працівники медичних закладів, а саме лікарі, тоді мають місця наступні злочини:

  • одержання службовою особою (наприклад, лікарем) неправомірної вигоди для себе за вчинення ним в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища (ч. 1 ст. 368 ККУ);

*відповідальність буде у вигляді штрафу від 17 000 грн або або арештом на строк від трьох до шести місяців, або позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів (ч. 1 ст. 366 ККУ).

*відповідальність буде у вигляді штрафу від 34 000 грн або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Варто не забувати, що кримінальна відповідальність передбачена не тільки для осіб, які видають довідки з підробленими результатами тесту, а ще й для замовників такої послуги.  

Тому майте на увазі, якщо ви раптом скористаєтесь такою «послугою» та замовити підроблений тест на Covid 19, вам загрожує кримінальна відповідальність за статтею ч. 4 ст. 358 КК України – використання завідомо підробленого документу, що передбачає штраф від 850 гривень до двох років обмеження волі

А якщо, ви за такий тест ще й сплачуєте лікарю «певну винагороду» настає кримінальна відповідальність за ст. 369 КК України – пропозиція,  обіцянка чи надання неправомірної вимоги за вчинення службовою особою будь-якої дії з використанням наданої їй службового становища.

* відповідальність за такі дії передбачена у вигляді штрафу від 17 000 грн або обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Що каже з цього приводу судова практика?

На практиці вже існують рішення судів, де осіб вже притягнуто до відповідальності за вказані дії. Наприклад, вирок Павлоградського міськрайсуду Дніпропетровської області від 08.09.2021 по справі №185/5156/21.

У даній справі, обвинувачений лікар-терапевт (службова особа) за винагороду (хабар) підробив результати тесту на Covid 19. Він надавав вказівки медсестрі, що була в його підпорядкуванні, щодо заповнення бланків довідок про відсутність антигенів SARS-CoV2 з невиявленими антигенами, не проводячи потрібних аналізів та не відбираючи потрібний біоматеріал, які після цього лікар особисто підписав, а також завірив своєю печаткою. Цього ж дня лікарю була надана «винагорода» за його роботу від осіб, які замовили ці довідки.

Дії обвинуваченого лікаря були кваліфіковані за ч. 1 ст. 368 ККУ — одержання службовою особою неправомірної вигоди та за ч. 1 ст. 366 ККУ – складання і видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів.

Лікар визнав свою вину у вчиненому злочині та уклав угоду про примирення, отримавши покарання у вигляді штрафу в розмірі 34 000 гривень та заборону протягом року здійснювати видачу довідок щодо результатів тесту на Covid 19.

Отже, пам’ятайте, що тест на Covid 19 є не просто «бумажкою», а офіційним документом за підроблення, якого настає кримінальна відповідальність для двох сторін: замовника послуги та особи, яка підробляє документи.

Понравилась статья?
Поделитесь ею со своими друзьями в соцсетях!
23 сентября 2021 Автор - Стовба Аліна

Остались вопросы?

Оставьте заявку и мы свяжемся с Вами в ближайшее время